تیر کشیدن دندان خانم وگذاشتن کمپرس روی لوپ 48674687

تیر کشیدن دندان هرگز بی جهت رخ نمی‌دهد


تیر کشیدن دندان یکی از مشکلات شایعی است که می‌تواند به شدت زندگی را تحت تأثیر قرار دهد این درد ممکن است در هنگام خوردن غذا یا حتی در شرایط عادی به وجود بیاید و معمولاً ناشی از عوامل گوناگونی مانند بیماری لثه، آسیب دندان عقل، التهاب ریشه، ترک و شکستگی، آبسه، یا عفونت باشد. اما از میان این دلایل، پوسیدگی دندان به عنوان یکی از مهم‌ترین عوامل برخوردار از اهمیت بیشتر به شمار می‌آید، زیرا نیاز به درمان فوری دارد تا از گسترش آسیب جلوگیری شود.

راه حل اصلی برای درمان تیر کشیدن دندان، مراجعه به بهترین کلینیک دندان پزشکی است. با این حال، در این مقاله به بررسی چندین عامل موجب این مشکل پرداخته و همچنین روش‌های خانگی برای کاهش درد دندان مورد بررسی قرار گرفته است. از طرفی، اهمیت پیشگیری و درمان سریع پوسیدگی نیز به خوبی توضیح داده شده است.

تیر کشیدن دندان بیمار 4864847
درد دردناک تیر کشیدن دندان در دهان بیمار

11 علت اصلی تیر کشیدن دندان

تیر کشیدن دندان هرگز بی جهت رخ نمی‌دهد و همواره نمایانگر وجود یک آسیب جدی به دندان‌ها است احساس درد در دندان اغلب ناشی از عوامل متعددی است که پوسیدگی و مشکلات در عصب و ریشه دندان از جمله عوامل اصلی هستند. در اینجا به بررسی دلایل شائبه این احساس درد در دندان پرداخته می‌شود:

1. پوسیدگی در دندان

باکتری‌های موجود در دهان از قند و نشاسته مواد غذایی تغذیه می‌کنند، که منجر به ایجاد پلاک چسبنده و اسیدی می‌شوند. این اسیدها توانایی تخریب سطح دندان یا مینا را دارند و باعث ایجاد حفره‌ها یا ترک‌ها در سطح دندان می‌شوند. این وضعیت باعث آسیب به سلامت پالپ و اعصاب دندان می‌شود، که در نتیجه باعث درد در دندان می‌گردد همچنین، عوامل دیگری نظیر بیماری در لثه، التهاب ریشه، و سایر مشکلات دندانی نیز ممکن است در ایجاد این احساس درد دندان نقش داشته باشند.

2. آبسه دندان

آبسه دندان یکی از شایع‌ترین دلایل تیر کشیدن دندان است این مشکل با ظهور عفونت یا التهاب آغاز می‌شود و منجر به آسیب به بخشی از پالپ دندان می‌شود. فرد مبتلا به آبسه با خطرات جدی مواجه است و با گذر زمان دندان به طور تدریجی تیر می‌کشد. در صورت آبسه خفیف، ممکن است با استفاده از داروها تسکین یابد؛ اما اگر آبسه به حد بحرانی رسیده باشد، نیاز به تخلیه و پاکسازی آن وجود دارد. در موارد خطیرتر، جراحی لثه و عصب‌کشی ممکن است لازم باشد.

آبسه دندان عامل تیر کشیدن دندان 156484
آبسه دندان یکی از شایع‌ترین دلایل تیر کشیدن دندان است

3. شکستگی یا ترک خوردن دندان

شکستگی، ترک خوردن یا ایجاد شکاف در دندان نیز می‌تواند از دلایل درد و احساس تیر کشیدن در یکی از دندان‌ها باشد. این وضعیت ممکن است ناشی از ضربه یا عدم رعایت بهداشت دهان و دندان باشد. دندان شکسته یا ترک‌خورده می‌تواند به راحتی باکتری، غذا و حتی هوا را جذب کرده و وارد پالپ شده، به ریشه و اعصاب دندان آسیب بزند. در صورت تیر کشیدن دندان به دلیل شکستگی، مهم است به تخصصی مراجعه کنید تا راهکار مناسب انتخاب شود؛ از جمله جراحی لثه و عصب‌کشی یا پر کردن دندان.

4. تیر کشیدن دندان پر شده

تیر کشیدن دندان پر شده یا تازه درمان شده نیز یکی از مشکلاتی است که بسیاری از افراد با آن مواجه می‌شوند. این ممکن است به دلیل عمل عصب کشی یا پر کردن دندان باشد، یا حتی برای افزودن روکش دندان. در چنین شرایطی، مصرف مواد غذایی، فشار قروچه، یا حتی ضربه می‌توانند عوامل تحریک زا باشند و باعث ایجاد درد در دندان شوند.

بیشتر بخوانید: روکش دندان بهتر است یا ایمپلنت

خانم متلا به تیر کشیدن دندان 48564684
دندان پر شده، یکی از عوامل تیر کشیدن دندان

5. حساسیت به گرما و سرما

گاهی اوقات احساس درد در دندان به دلیل حساسیت به سرما یا گرما پیش می‌آید برخی افراد ممکن است در هنگام مصرف غذاهای سرد یا گرم، تیر کشیدن دندان را تجربه کنند. این حساسیت معمولاً زمانی رخ می‌دهد که دندان پوسیده یا آسیب دیده باشد. بنابراین، هنگام خوردن مواد گرم یا سرد، این احساس تیر کشیدن ممکن است شروع شود.

بیشتر بخوانید: دلایل پوسیدگی دندان

علت تیر کشیدن دندان در بیمار 156478674
علت های تیر کشیدن دندان را در تصویر بالا مشاهده کنید.

6. حساسیت به ماده غذایی اسیدی

حساسیت به مواد اسیدی یکی دیگر از دلایل تیر کشیدن دندان است اگر با خوردن موادی مانند لیمو، کیوی یا خوراکی‌های اسیدی این احساس شروع شود، این ممکن است نشان‌دهنده پوسیدگی دندان باشد. در این صورت، بهتر است مدتی از مصرف مواد اسیدی خودداری کنید و در صورت عدم بهبود، به متخصص دندانپزشکی در گرگان مراجعه نمایید.

7. دندان قروچه

دندان قروچه یکی از علل ممکن برای تیر کشیدن دندان و درد آن می‌باشد این وضعیت معمولاً در زمان استرس یا عصبانیت رخ می‌دهد. اگر احساس می‌کنید که به صورت ناخودآگاه دندان‌هایتان را به هم فشار می‌دهید یا قروچه می‌کنید، ممکن است تیر کشیدن به دلیل این عادت باشد.

دندان قروجه بیمار مبتلا به تیر کشیدن دندان 1456464
دندان قروچه یکی از علل ممکن برای تیر کشیدن دندان و درد آن می‌باشد.

8. خمیر دندان بی کیفیت

استفاده از خمیر دندان بی کیفیت نیز می‌تواند یکی از دلایل تیر کشیدن دندان باشد اگر خمیر دندان شما از مواد شیمیایی نامناسب استفاده کرده باشد، ممکن است حساسیت ایجاد شده و باعث تیر کشیدن و درد دندان گردد. انتخاب خمیر دندان با مواد کیفیتی و مناسب برای شما می‌تواند این مشکل را کاهش دهد.

حتما بخوانید: روش صحیح مسواک زدن

اقای مبتلا به تیر کشیدن دندان 78546847
خمیر دندان بی کیفیت، یکی از عوامل تیر کشیدن

9. بیماری لثه

بیماری‌های مرتبط با لثه نیز از جمله عوامل رایج در تیر کشیدن دندان و درد آن می‌باشند آسیب به لثه می‌تواند ریشه دندان را تحت تأثیر قرار دهد و در نتیجه باعث تحریک عصب شود. عواملی نظیر بهداشت نامناسب دهان، رژیم غذایی نامناسب، تغییرات هورمونی، مصرف داروها، بیماری‌های مزمن، و ژنتیک می‌توانند به بروز بیماری‌های لثه و ایجاد درد در دندان منجر شوند.

10. رویش دندان جدید

گاهی اوقات، تیر کشیدن دندان ممکن است ناشی از رشد یا رویش دندان‌های جدید باشد این فرایند می‌تواند همراه با درد در لثه، فک و دندان باشد. رویش دندان می‌تواند به صورت طبیعی در دوران کودکی یا هنگام رشد دندان عقل در بزرگسالان اتفاق بیفتد. در برخی موارد، دندان جدید ممکن است به‌طور صحیح در مکان خود رشد نکند که موجب تیر کشیدن و درد دندان شود. در دوران کودکی، رویش دندان‌های جدید می‌تواند باعث تیر کشیدن و درد در دندان شود. این فرآیند طبیعی است و معمولاً با گذشت زمان درد کاهش می‌یابد. اما در صورتی که درد شدید باشد یا به مدت طولانی ادامه یابد، مراجعه به دندانپزشک متخصص توصیه می‌شود.

رشد دندان عقل نیز یکی از علل تیر کشیدن دندان می‌باشد. این دندان‌ها معمولاً در سنین بزرگتری رشد می‌کنند و ممکن است به دلیل فضای محدود در دهان یا جایگاه نادرست، باعث درد و تیر کشیدن شوند. در برخی موارد، رشد نادرست دندان می‌تواند به ایجاد درد دندان و تیر کشیدن منجر شود. اگر دندان جدید در جای مناسب خود رشد نکند یا به‌طور غیرطبیعی در فک قرار گیرد، این مسأله ممکن است مشکلاتی را ایجاد کند.

نکته:

یکی از علت های تیر کشیدن دندان می ‌تواند رویش دندانجدید(عقل) باشد.

تیر کشیدن دندان درد خانم 15649874987
برای دریافت خدمات بهتر حتما به پزشکان ماهر در گرگان دنتال مراجعه کنید.

11. شکستن دندان‌های ترمیم شده

ترمیم دندان های شکسته می‌تواند مسأله جدی باشد و نیاز به مراجعه به دندانپزشک دارد. این موضوع ممکن است از عوامل مختلفی ناشی شود که در زیر به برخی از آنها اشاره می‌شود:

حتما بخوانید: روش های ترمیم شکستگی دندان

 • پوسیدگی جدید
 • ضربه یا تصادف
 • سایش ناشی از خوردن غذاهای سخت
 • استفاده نادرست از ابزار مراقبت دهان و دندان: استفاده نادرست از ابزار مراقبت دهان و دندان، مانند خمیر دندان سخت یا فشار زیاد هنگام مسواک زدن، می‌تواند به شکستن ترمیم دندان منجر شود.
 • تغییرات دمایی شدید: تغییرات دمایی شدید ممکن است باعث انقباض و انبساط دندان‌های ترمیم شده شده و در نتیجه، شکستگی آنها گردد.
 • عوامل دندانپزشکی: گاهی اوقات عوامل مربوط به فرآیند دندانپزشکی، مثل نادرست انجام شدن ترمیم یا انتخاب مواد ناپایدار، ممکن است باعث شکستن دندان‌های ترمیم شده شوند.
درد انممبتلا به تیر کشیدن دندان 56848487
شکستگی یا ترک خوردن دندان، یکی از عوامل تیر کشیدن دادن

12. روکش شل روی دندان

روکش دندان کاملاً به شکل دندان ساخته می‌شود و کل دندان را تا خط لثه پوشانده است در مواقعی که دندان ترک بخورد، بشکند یا پوسیدگی بیش از حد زیاد باشد، ممکن است نیاز به روکش دندان پیش آید. روکش دندان می‌تواند از جنس فلز یا سرامیک ساخته شود. به طور کلی، روکش دندان ممکن است در اثر سایش یا ضربه‌های شل ایجاد شود. در این حالت، تیر کشیدن دندان با روکش شده رخ می‌دهد؛ زیرا باکتری‌ها می‌توانند زیر روکش قرار بگیرند و باعث گسترش عفونت تا عصب دندان شوند، حتی بدون نمایان شدن هیچ علامتی از پوسیدگی روی دندان.

نکته:

اگر دندان ترمیم شده شما شکسته یا خراب شده است، باید بدون تاخیر به دندانپزشک مراجعه کنید. دندانپزشک شما با انجام معاینه و تصویربرداری، مشکل را تشخیص داده و برنامه درمانی مناسب را برای تعمیر یا ترمیم مجدد ارائه خواهد داد.

انیمیشن تیر کشیدن دندان 468885596
روکش شل روی دندان، یکی از عوامل تیر کشیدن دندان

درمان خانگی سریع تیر کشیدن دندان:

 • کمپرس سرد یا گرم: یک راهکار سریع برای کاهش درد دندان، استفاده از کمپرس سرد یا گرم است می‌توانید یک پارچه یا پلاستیک را با تکه‌هایی از یخ پر کرده و بر روی گونه‌ی خود یا منطقه دردناک فشار دهید. اگر درد شدیدی وجود دارد، از کمپرس گرم نیز استفاده کنید. این روش ممکن است به تسکین درد و التهاب کمک کند.
 • داروهای ضد التهاب: مصرف داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی (NSAIDs) مانند ایبوپروفن یا آسپرین می‌تواند به کاهش درد و التهاب در دندان کمک کند. قبل از مصرف هر دارو، بهتر است با داروساز یا پزشک خود مشورت کنید.
 • آب نمک: آب گرم با نمک یکی از راهکارهای خانگی موثر برای تسکین درد دندان است. یک لیوان آب گرم را با یک قاشق چایخوری نمک مخلوط کنید و با این محلول دهانتان را آب کنید. این کار به تسکین التهاب و درد کمک می‌کند.
 • استفاده از دهانشویه ضد التهاب: دهانشویه‌های حاوی مواد ضد التهاب مانند کلرهکسیدین می‌توانند به کاهش باکتری‌ها و التهاب در دهان کمک کنند. از دهانشویه به‌طور دوره‌ای استفاده کنید.
 • استفاده از مواد طبیعی: برخی از مواد طبیعی مانند نعناع و رازیانه دارای اثرات ضد التهابی و آرام‌بخش هستند. می‌توانید از یک قطره اسانس نعناع یا رازیانه بر روی دندان دردناک خود استفاده کنید.
کمپرس سرد و گرم برای درمان تیرکشیدن دندان 54687465
یک راهکار سریع برای کاهش درد دندان، استفاده از کمپرس سرد یا گرم است

سایر درمان خانگی فوری تیر کشیدن دندان

درمان تیر کشیدن دندان با خوردن سیر: سیر به عنوان یک گیاه دارویی با خصوصیات ضد باکتری و ضد التهابی شناخته شده است خوردن سیر می‌تواند به عنوان یک راهکار طبیعی برای کاهش تیر کشیدن دندان موثر باشد. این مراحل را دنبال کنید:

1. سیر له شده: یک حبه سیر را پوست کنید و له کنید تا یک سیر له شده بشود این له سیر را بر روی دندان دردناک قرار دهید آن را برای 15-20 دقیقه در محل قرار دهید تا مواد فعال سیر به دندان نفوذ کنند.

2. جویدن حبه سیر تازه: یک حبه سیر تازه را پوست کنید آن را به دقت جویده و آن را در نزدیکی دندان دردناک قرار دهید از جویدن آرام و با حساسیت شروع کنید تا عصاره سیر به دندان نفوذ کند.

مدت زمان گذاشتن سیر له شده روی دندان تیر کشیده:

20-15 دقیقه


1. جوش شیرین:

یک لیوان جوش شیرین را داغ کنید اجازه دهید جوش بیاید با استفاده از پنبه یا قطعه دستمال نازک، جوش شیرین را در نزدیکی دندان دردناک نگه دارید. این کار را به مدت 15-20 دقیقه انجام دهید.

جوش شیرین برای تیر کشیدن دندان درد 14654694
جوش شیرین، یکی از بهترین روش برای درمان تیر کشیدن دندان

2. استفاده از میخک برای کنترل درد دندان:

میخک یک گیاه دارویی است که به عنوان درمان طبیعی برای کنترل درد دندان به کار می‌رود میخک می‌تواند دارای خصوصیات ضد التهابی و ضد باکتریایی باشد که به کاهش درد و التهاب در دهان کمک کند. در زیر یک راهنمای استفاده از میخک برای کاهش درد دندان آورده شده است:

استفاده از دانه میخک:

 • یک دانه میخک را در دهان قرار دهید.
 • آن را با دقت و به‌آرامی جویده و حساسیت نشان دهید.
 • اگر ممکن است، دانه میخک را بین دندان دردناک و دانه‌های دیگر قرار دهید تا عصاره طبیعی آن به دندان نفوذ کند.

استفاده از روغن میخک:

 • چند قطره روغن میخک را روی یک پنبه یا گاز قرار دهید.
 • پنبه یا گاز حاوی روغن میخک را به دقت بر روی دندان دردناک قرار دهید.
 • اجازه دهید عصاره میخک به دندان نفوذ کند و به تدریج درد را تسکین دهد.
میخک راه درمان تیر کشیدن دندان 7888794
میخک، یکی از روش های درمان خانگی برای تیر کیدن دندان

3.به آرامی نخ دندان بکشید تا غذا یا پلاک بین دندان ها را از بین ببرید.

نکته:

توجه داشته باشید که این راهکارها ممکن است برای هر فرد به طور متفاوتی اثر کند. در صورتی که درد ادامه دارد یا شدیدتر می‌شود، حتماً به دندانپزشک مراجعه کنید.


چه زمانی مراجعه به دندانپزشک برای تیر کشیدن دندان ضروری می شود؟

تشخیص درست و درمان تیر کشیدن دندان از طریق دندانپزشک امری حیاتی است درست است که تیر کشیدن دندان ممکن است از خود گذر کند، اما در بسیاری از موارد، علت این تیر کشیدن نیاز به درمان دارد. بنابراین، زمانی که با هر یک از شرایط زیر روبرو شدید، مراجعه به دندانپزشک ضروری است:

 • درد مداوم: اگر درد دندان شما مدت زمان زیادی ادامه دارد و تا یک هفته یا بیشتر ادامه پیدا کرده است، نباید تاخیر کرده و به دندانپزشک مراجعه کنید.
 • تورم و قرمزی: اگر صورت شما تورم کرده و لثه‌ها قرمز شده‌اند، احتمال وجود عفونت را نشان می‌دهد که نیاز به درمان دارد.
 • تشدید درد هنگام غذاخوردن: اگر درد دندان شما هنگام خوردن غذا تشدید می‌شود، این ممکن است نشانه وجود مشکلی عمیق‌تر باشد.
 • مشکلات بلعیدن: اگر مشکلات بلعیدن یا درد در ناحیه گلو داشته باشید، این ممکن است به تیر کشیدن دندان در ناحیه فک و دهان اشاره کند.
 • بوی نامطبوع و بدمزه دهان
 • تب
تیر کشیدن دندان خانم وگذاشتن کمپرس روی لوپ 48674687
تیر کشیدن دندان هرگز بی جهت رخ نمی‌دهد

بدود دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *