جرم گیری دندان از روش های درمانی و زیباسازی در صنعت دندانپزشکی است که این روزها مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته است. همه ما بی شک بسیار با واژه جرم گیری آشنا شده ایم و دیده ایم افرادی را که برای از بین بردن جرم دندان هایشان و از بین بردن بوی بد دهان از این روش استفاده کرده اند. جرم دندان یکی از مشکلاتی است که زیبایی را در صورت ما در هم می آمیزد. اما سوالی که برای ما ایجاد می شود این است که جرم دندان چیست ؟ جرم دندان به دلیل در ابتدا یک لایه نازک بر روی دندان است که با چشم به راحتی قابل رویت نیست که به مرور با توجه به جمع شدن لایه های بسیار بر سطح دندان بیشتر شده و به مرور رنگ زرد رنگی را به دندان شما خواهد داد.

در صورتی که به دندان های خود رسیدگی ننمایید به مرور بر سطح دندان شما جرم خواهد نشست و در این شرایط دچار بودی بد دهان خواهید شد، برای از بردن این مشکل باید از طریق جرم گیری دندان گرگان صورت گیرد.

جرم گیری دندان 5647685654540

جرم گیری دندان چیست؟

جرم دندان، پلاک میکروبی است که یک لایه چسبناک و بدون رنگ از باکتری را به شکل رسوبی نرم  بر روی دندان جمع می نماید. نکته مهمی که باید بدانید این است که در صورت عدم پاکسازی جرم از روی دندان ظرف مدت 24 الی 48 ساعت متوالی این جرم ها سفت و سخت تر شده و به راحتی با مسواک زدن از بین نخواهند رفت. لازم است بدانید که بزاق درون دهان خود سبب ایجاد رسوب در دهان شده و در صورت عدم پاکسازی با دهانشویه، مسواک و … می تواند جرم یا پلاک دندان را ایجاد کند. جرم زیر لثه محکم بر سطح ریشه متصل شده و رنگ آن قهوه ای تا سیاه و یا حتی سبز مایل به سیاه خواهد بود. اما در صورتی که جرم بالای دندان به رنگ سفید مایل به زرد یا کرم است. در صورتی که این مشکل را به نحوه صحیح پیگیری ننمایید به مرور به عمق لثه نفوذ کرده و سبب تحلیل لثه خواهد شد.

جرم گیری دندان 5646547654355021

چرا دندان ما را جرم می گیرد؟

همان طور که کمی قبل تر اشاره کرده ایم در صورت عدم داشتن رژیم غذایی نا صحیح و مصرف شیرینی جات و عدم پاکسازی آن ها از سطح دندان ، دندان شما را لایه هایی شفاف خواهند پوشاند که به آن جرم گفته می شود که علاوه بر ظاهر ناپسند بوی بدی را نیز دارد. این ناپسندی شایع در افرادی که دخانیات همچون سیگار مصرف می نمایند بسیار بیشتر از سایر افراد است. صبح هنگام پس از بیدار شدن توصیه می شود حتما دندان خود را مسواک بزنید و تا هرگونه باکتری نهفته در دهان شما از بین رود . قابل توجه است که هرگونه سهل انگاری در رسیدگی به دندان ها شما را از سلامت و زیبایی دندان ها دور خواهد کرد.

بروساژ چیست و چه مزایایی دارد؟

از بین رفتن جرم باعث کاهش پوسیدگی دندان ها می شود و بروساژ و یا همان جرم گیری فرایندی است که در طی آن جرم دندان از بین خواهد رفت و زیبایی به دندان های شما باز خواهد گشت. از مزایای این روش باید به بهبود و از بین رفتن ورم، التهاب و جلوگیری از مشکلات لثه اشاره کرد. از دیگر مزایای عالی جرم گیری به برای همه افراد ارزشمند است ایجاد لبخند زیبا و خیره کننده و در عین حال عاری از هرگونه بوی خواهد بود.  دندان و لثه های سالم در پی جرم گیری دندان گرگان در انتظار شما است و تنها کافی است به کلینیک گرگان دنتیست مراجعه کنید. جرم گیری بدون شک تمامی جرم ها و پلاک های دندان های شما را از بین خواهد برد اما در صورتی که به صورت کامل نکات بهداشتی را رعایت کرده و هر شب قبل از خواب دهان خود را با دهانشویه بشویید.

جرم گیری دندان 7654321345410652

بروساژ دندان چیست؟

دندانپزشک متخصص پس از انجام مراحل جرم گیری و پاکسازی دندن ها با آغشته کردن دندان به خمیر مخصوص و استفاده از وسیله ای چرخشی اقدام به بروساژ سطوح دندانی می نماید. این کار معمولا بعد از جرم گیری دندان و برای به وجود آورن سطح صیقلی روی دندان و همچنین حذف رنگ ها و لکه هایی که چسبندگی زیادی ندارند و سفید کردن دندان استفاده می شود.

چه زمانی باید دندان خود را جرم گیری کنیم؟

حال که تا اینجا با ما همراه بودید دانستید که هرچه بهداشت خود را بهتر رعایت کنید سلامت دندان و دهان شما حفظ خواهد ماندو در واقع طول عمر دندان پاکسازی شده و عاری از هرگونه جرم بسیار بیشتر از سایر دندان ها است. شکی بر این نیست که در صورت انجام شدن جرم گیری دندان در بهترین کلینیک دندانپزشکی در گرگان شما با نتایج چشمگیری مواجه خواهید بود و دیگر جرم دندان شما باز نخواهد گشت. اما نکته ای که باید حتما در نظر داشته باشید این است که حتما سالی یکبار اقدام به جرم گیری دندان خود نمایید تا سلامت دندان شما حفظ شود. در صورت عدم استفاده از ابزار و مواد قوی و با کیفیت سلامت دندان های شما از بین خواهد رفت و گاهی نیز نتایج جبران نا پذیری را شاهد خواهید بود.

جرم گیری دندان 8978965435120

روش های جرم گیری دندان در گرگان

برای جرم گیری دندان گرگان 3 روش متعدد وجود دارد که در ادامه آن ها را به شما معرفی خواهیم کرد؛

 • روش اول : جرم گیری با استفاده از ابزارهای دستی

در این روش دندانپزشک با استفاه از ابزارهای مناسب و به صورت دستی سعی بر از بین بردن پلاک های سطح دندان شما را دارد و از آنحایی که دیدن این پلاک های شفاف برای ما مقدور نیست دندانپزشک با استفاده از حس لامسه سعی بر پیدا کردن پلاک ها داشته و آن ها را از سطح دندان شما پاکسازی خواهد کرد.

 • روش دوم : جرم گیری دندان با لیزر

جرم گیری با لیزر روشی است که به عنوان یکی از روش های پیشگیرانه صورت می گیرد. روش جرم گیری و سفید کردن دندان با لیزر به عنوان یک اقدام پیشگیرانه است که مورد استقبال بسیاری از افراد قرار گرفته است . برای پاکسازی عمیق ، پلاکت ها و لثه و سطوح ریشه در این روش از یک لیزر آبی استفاده می شود. از مزایای استفاده از این روش باید به از بین رفتن جرم ها و تسکین التهاب و بهبود سریع بافت های لثه اشاره کرد.

 • روش سوم : جرم گیری با استفاده از ابزار اولتراسونیک

در جرم گیری با استفاده از ابزار اولتراسونیک تمامی جرم های سطح دهان شما با استفاده از سری فلزی و با لرزش از بین خواهد رفت. در این روش از اسپری کردن آب برای شستن پلاک نشسته بر روی سطح دندان استفاده می شود.

مراقبت های پس از جرم گیری دندان در گرگان

و در آخر لازم است به مراقبت های لازم پس از جرم گیری اشاره نماییم؛

 • جرم گیری مجدد پس از گذشت 1 سال، در واقع سالی یکبار باید دندان ها را جرم گیری نمایید
 • جلوگیری از مسواک زدن با فشار زیاد
 • جرم گیری دندان تنها دز بزرگسالان اتفاق نخواهد افتاد و می توانید در سنین کمتری اقدام به جر گیری دندان کنید تا سلامت دندان خود را حفظ نمایید
 • مراجعه به دندانپزشک پس از مشاهده خونریزی در هنگام مسواک زدن
 • استفاده از دهانشویه
 • استفاده از نخ دندون