آیا همه ی افراد می توانند از این روش پزشکی برای زیبایی دندن خود استفاده کنند؟  تفاوت ونیر با روکش دندان چیست؟ آیا روکش دندان گرگان انجام می شود؟ لبخند شما یکی از اولین چیزهایی است که مردم در مورد شما متوجه می شوند، به همین دلیل است که بسیاری از مردم در پی لبخند عالی هستند. امروزه روکش های دندانی یکی از روش های پر طرفداری هستند که می توانند ظاهر کلی دندان های شما را بهبود بخشند.

روکش دندان در واقع تاج یا کلاهکی سفید رنگ دقیقا همانند دندان اصلی است که بصورت کامل بر روی دندان اصلی چسبانده می شود و زیبایی دندان های شما را چند برابر می کند. اگر تا به حال به انجام  روکش دندان گرگان  فکر کرده اید، به خواندن ادامه دهید تا همه چیزهایی را که باید در مورد این روش ساده دندانپزشکی بدانید ، مطلع شوید . اگر شما در انتها تصمیم به  بهبود ظاهر دندان خود گرفتید می توانید خیلی راحت اقدام به روکش دندان در گرگان نمایید.

 روکش دندان چیست ؟

روکش دندان یا (Dental Crown) که از آن به عنوان به نام پروتز ثابت نیز یاد می شود، از روش های درمانی در دنداپزشکی یاد می شود که از آن برای پوشاندن سطح تمامی دندان هایی استفاده می شود که دیگر ترمیم کردن آن ها نمی تواند تاثیر گذار باشد. اگر دندانی پوسیدگی بیش از اندازه ای داشته باشد نمی توان دندان را پر کرد و برای آن دندان ها از روکش دندان استفاده می کنند. اگر دندانی دچار عفونت ریشه شده باشد باید تحت درمان ریشه قرار گیرد و معمولا بعد از درمان ریشه برای دندان هایی که دارای عفونت زیاد بوده اند از روکش ها استفاده می شود.

در واقع روکش‌های دندانی پوسته‌های سفارشی هستند که روی سطوح جلویی دندان‌ها قرار می‌گیرند تا لبخند شما  زیبا تر کنند. بسته به اهداف خاص شما، انواع مختلفی از روکش ها موجود است. روکش دندان جنس های مختلفی دارد که پس از قالبگیری توسط پزشک متخصص به لابراتوار تحویل داده می شود و لابراتوار دندانسازی طبق قالب، روکش دندان را با ظرافت می سازد.

روکش دندان گرگان 65465768545312

چه کسانی به روکش دندان نیاز دارند؟

هر کسی که می خواهد ظاهر لبخند خود را بهبود بخشد، می تواند روکش ها را برای دندان های خود استفاده کند. اما روکش دندان اغلب برای جایگزینی دندان‌هایی استفاده می‌شود که آسیب قابل‌توجهی دیده‌اند. اگر دندان شما دچار پوسیدگی شدید شده است، با حجم زیادی از مواد پرکننده پر شده است یا عصب‌کشی شده است یا بسیار ترک خورده است، روکش دندان ممکن است بهترین گزینه باشد. روکش دندان همچنین گزینه مناسبی برای دندان‌هایی است که در اطراف لبه‌ها پوسیده و خورده شده‌اند، مشکلی که می‌تواند در اثر دندان قروچه ی بیش از حد اتفاق بیفتد. از روکش دندان می‌توان برای جایگزینی یک دندان یا چند دندان استفاده کرد. به طور کل این ترمیم های دندانی می توانند موارد زیر را استتار کنند:

 • دندان های شکسته یا شکسته.
 • دیاستما (شکاف یا فاصله در لبخند شما).
 • لکه هایی که با سفید کردن دندان ها بهبود نمی یابند.
 • دندان هایی که خیلی کوچک هستند.
 • ظاهر ناخوشایند دندان ها

*توجه به این نکته مهم است که روکش‌ها تنها در صورتی یک گزینه هستند که از حفره‌های وسیع و بیماری لثه عاری باشید . اگر مشکلات جدی سلامت دهان و دندان دارید، ابتدا باید قبل از بررسی درمان های زیبایی به آن ها بپردازید.

آیا روکش دندان انواع مختلفی دارند؟

در جواب این سوال باید بگوییم بله. چند نوع مختلف روکش وجود دارد، انواع روکش دندان 4 نوع هستند که از فلزات و آلیاژ های مختلفی ساخته می شوند و هرکدام از انواع روکش دندان کارایی و مزیت ها و معایب خاص خود را دارند در ادامه انواع روکش دندان را توضیح می دهیم.

 1. روکش های استیل

روکش دندان استیل به صورت موقت بر روی دندان قرارداده می شوند. همانطور که از اسم این روکش مشخص است جنس استیل دارد و از مقاوت بالایی برخوردار است اما بیشتر برای دندان های شیری کودکان استفاده می شود و یا به عنوان روکش موقت تا زمان آماده شدن روکش دندان اصلی مورد استفاده قرار میگیرد. این مدل روکش دندان  از لحاظ هزینه روکش دندان ارزانترین نوع روکش دندان است.

 1. روکش دندان پایه فلزی (PFM)

روکش دندان پایه فلزی یا روکش PFM از ترکیب سرامیک و فلز ساخته می شود این روکش ها از استحکام بالایی برخوردارند و طبیعی ترین و بهترین گزینه برای روکش دندان ها می باشند ولی در گاهی اوقات خط فلزی روکش مخصوصا در مرز لثه مشخص می شود برای همین این روکش ها برای دندان های آسیاب و دندان های انتهای دهان بسیار مناسب هستند.

 1. روکش دندان سرامیکی

روکش سرامیکی نسبت به بقیه روکش های دندانی درخشنده تر و زیباتر هستند.  روکش دندان های سرامیکی زیبایی و سازگاری بسیار زیادی با لثه دارند. این روکش ها از انواع متریال سرامیکی با استحکام زیاد مانند سیلیکات و زیرکونیا ساخته می شوند. روکش دندان های سرامیکی هرگز تغییر رنگ نمیدهند و مانند روکش PFM سایه سیاه فلز در لبه های این روکش ها دیده نمی شود.همچنین این روکش ها برای دندان های جلو که در زیبایی لبخند تاثیرگذار هستند گزینه مناسبی می باشند.

 1. روکش طلا

روکش دندان تمام فلزی از ترکیبات فلزات مختلفی مانند طلا، پلاتینیوم، کبالت، نیکل، کروم و… ساخته می شود. این روکش ها برای جویدن بسیار مناسب می باشند و بسیار دیر فرسوده می شوند. در روکش دندان تمام فلزی و روکش دندان طلا هیچ گونه تغییر رنگ در اطراف لثه ایجاد نمی شود. همچنین در روکش دندان های طلا تطابق پذیری طلا با بدن و بافت لثه بسیار خوب است و در طول زمان با فشارهای وارد شده به روکش بر اثر جویدن، استحکام و مقاومت روکش بهبود می یابد. این روکش ها از لحاظ دوام، ماندگاری و کیفیت عالی محسوب می شوند.

روکش دندان گرگان 514678645132

قبل از قرار دادن روکش دندان چه اتفاقی می افتد؟

در طول ویزیت اولیه، دندانپزشک دندان‌ها و لثه‌های شما را معاینه می‌کند تا مشخص کند آیا شما واجد شرایط استفاده از روکش هستید یا خیر. اگر کاندید هستید، دندان های شما را با برداشتن مقدار کمی از مینای دندان آماده می کنند. در مرحله بعد، آنها از دندان های شما اثر می گیرند. یک تکنسین آزمایشگاه دندانپزشکی از این قالب ها برای ساخت روکش های سفارشی شما استفاده می کند. ممکن است چند هفته طول بکشد تا آزمایشگاه دندانپزشکی روکش های شما را کامل کند. در صورت لزوم، دندانپزشک شما می تواند در این فاصله روکش های موقت را قرار دهد. هنگامی که تکنسین روکش های شما را تمام کرد، آزمایشگاه آنها را به مطب دندانپزشک شما ارسال می کند.

در هنگام قرار دادن روکش چه اتفاقی می افتد؟

در طی دومین ویزیت مطب، دندانپزشک شما شکل، رنگ و تناسب روکش‌های شما را بررسی می‌کند، سپس با استفاده از مواد مخصوص دندان‌پزشکی، آن‌ها را به طور دائم در محل خود می‌چسباند. در نهایت، بررسی های لازم انجام می شود.پس از قرار  دادن روکش هیچ زمان از کار افتادگی وجود ندارد. افرادی که روکش دندان دریافت می کنند می توانند در همان روز به فعالیت های عادی بازگردند.

آیا روکش دندان نیاز به مراقبت خاصی دارد؟

 • مسواک زدن، نخ دندان کشیدن و مراجعه منظم به دندانپزشک تمام چیزی است که باید انجام دهید تا روکش های خود را در شرایط کاری خوب نگه دارید. حتما از مسواک نرم و خمیردندان فلورایددار غیر ساینده استفاده کنید. از محصولات سفید کننده خودداری کنید، زیرا می توانند روکش های شما را خراش دهند.
 • برای ماندگاری روکش های خود، باید از گاز زدن مستقیم غذاهای سفت یا ترد مانند سیب، هویج و گوشت های سفت نیز خودداری کنید.
 • روکش‌های سرامیکی در برابر لکه مقاوم هستند، اما هنوز هم بهتر است از خوردن غذاها و نوشیدنی‌های تیره رنگ مانند انواع توت‌ها، شراب قرمز، قهوه و چای خودداری کنید. این غذاها و نوشیدنی ها به مرور زمان می توانند روکش های شما را لکه دار کنند.

مزایای روکش دندان گرگان چیست؟

 • روکش دندان به دلیل طبیعی بودن  رنگ و ظاهر خود می توانند لبخند شما را به طرز چشمگیری افزایش دهند.
 • از مینای دندان طبیعی شما در برابر لکه شدن مقاومت می کنند.
 • روکش های دندانی نیازی به نگهداری اضافی ندارند.
 • با گذاشتن روکش دندان، تمام دندان اصلی پوشانده می‌شود، بنابراین از پوسیدگی آن محافظت می‌شود
 • روکش‌های دندان در محافظت از دندان‌ها در برابر شکستگی‌های غیرقابل‌ترمیم و عصب‌کشی‌ها کمک می‌کنند.
 • طول عمر آنها با مراقبت مناسب بین 10 تا 15 سال است.

معایب روکش دندان  چیست؟

روکش دندان معایب خاصی دارند. مثلا:

 • حداقل مقداری از مینای طبیعی خود را از دست خواهید داد.
 • دندان های شما ممکن است به گرما و سرما حساس تر شوند.
 • ممکن است روکش بیفتد یا از جای خود خارج شود.
 • روکش های دندانی زیبایی هستند، بنابراین تحت پوشش اکثر بیمه ها نیستند.

برای روکش‌های دندان، به چه مقدار تراشیدن دندان نیاز است؟

از آنجایی که روکش دندان جایگزین قسمت زیادی از قسمت قابل رؤیت دندان می‌شود، لایه بیرونی نازک دندان لازم است تراشیده شود تا فضایی بین 0.5 تا 2 میلی‌متر، نسبت به لایه‌های پرسلین، ایجاد شود. در اصل، روکش دندان جایگزین پوسته نازک مینای دندان می‌شود که دندان را در همان اولین رویش دندان‌ها در داخل دهان پوشانده است.

آیا روکش ها به دندان های شما آسیب می رسانند؟

خیر . روکش ها به طور فعال به دندان های شما آسیب نمی رسانند. با این حال، نمی توان با اطمینان کامل گفت که  ساختار طبیعی دندان زیرین پوسیده نمی شود. بنابراین، مسواک زدن، نخ دندان کشیدن و مراجعه منظم به دندانپزشک برای تمیز کردن بسیار مهم است.

روکش دندان گرگان 65486768453123

آیا روکش ها دائمی هستند؟

اکثر انواع روکش های دندان دائمی هستند، به این معنی که قابل برگشت نیستند. برخی از انواع روکش ها، مانند بدون آماده سازی یا حداقل آماده سازی، برگشت پذیر هستند. به طور متوسط روکش های دندانی بین 10 تا 15 سال با مراقبت و نگهداری مناسب دوام می آورند.

چگونه می توان روکش دندان گرگان را در شرایط خوبی نگه داشت؟

در اینجا چند توصیه برای حفظ ظاهر و احساس عالی روکش وجود دارد:

 • حداقل دو بار در روز با یک خمیر دندان فلوراید غیر ساینده و یک مسواک نرم مسواک بزنید.
 • یک بار در روز بین دندان های خود نخ دندان بکشید.
 • دو بار در روز از دهانشویه ضد باکتری استفاده کنید.
 • هرگز از دندان های خود به عنوان ابزار (مانند باز کردن بسته ها یا پاره کردن برچسب های لباس) استفاده نکنید.
 • برای معاینات و تمیز کردن معمول به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

چه زمانی باید برای روکش دندان گرگان مراجعه کرد؟

اگر از ظاهر لبخند خود ناراضی هستید، روکش دندان گرگان ممکن است راه حلی باشد. با دندانپزشک خود در مورد نگرانی های زیبایی خود صحبت کنید و دریابید که آیا روکش ها می توانند برای شما کار کنند یا خیر.

تفاوت روکش و لمینت دندان

تفاوت اصلی بین روکش و لمینت دندان این است که آن‌ها چه مقدار از دندان اصلی را می‌پوشانند. لمینت ها به‌صورت نیمی از روکش دندان هستند. در صورت نیاز به ترمیم و تقویت بیشتر دندان، روکش‌های دندان گزینه مناسبی هستند. روکش‌های دندان باعث بهبود ظاهر و زیبایی و قدرت عملکردی می‌شوند در حالی که لمینت های دندان صرفاً برای زیبایی ظاهری دندان‌ها هستند. اگر به‌جای استفاده از روکش، به‌طور نامناسبی از لمینت استفاده شود، منجر به خرابی زودهنگام لمینت خواهد شد. خبر خوب این است که همیشه در صورت لزوم می‌توانید لمینت را به روکش دندان تبدیل کنید.

تفاوت بین روکش دندان و ونیر

ونیر و روکش ها هردو روش های ترمیمی دندانپزشکی می باشند که ظاهر و عملکرد دندان ها را بهبود می بخشند. تفاوت اصلی در این است که ونیر تنها سطح رویی دندان را پوشش می دهد و روکش کل دندان را در بر می گیرد.  روش های ترمیمی دندانپزشکی هزینه بر است، به خاطر همین باید بدانید که کدام یک برای شما بهتر است. ونیر یک لایه نازکی از جنس پرسلین یا متریال دیگر می باشد، حدود یک میلی متر ضخامت که به سطح رویی دندان متصل می شود. روکش هم حدود ۲ میلی متر ضخامت دارد و کل دندان را می پوشاند. می تواند تمام پرسلین باشد، پرسلین به آلیاژ فلزی فیوز می شود، یا اینکه کلا تمام آلیاژ متال است.