کشیدن دندان در گرگان ممکن است به دلایل زیادی از جمله آسیب شدید یا پوسیدگی لازم باشد. یکی از رایج ترین روش های دندانپزشکی، کشیدن دندان می تواند باکتری ها را از بین ببرد و سلامت کلی دهان شما را بهبود بخشد. علیرغم تمام تلاش‌های شما برای حفظ سلامت و بهداشت دهان و دندان، ممکن است زمانی در زندگی شما فرا برسد که دندانپزشکتان کشیدن دندان را به عنوان تنها گزینه شما توصیه کند. اگر دندانپزشک شما کشیدن دندان را توصیه کرده است، معمولاً به این معنی است که هیچ راه دیگری برای نجات دندان شما وجود ندارد و تنها راه برای جلوگیری از مشکلات بعدی سلامت دهان، برداشتن کامل دندان است.

کشیدن دندان گرگان یکی از آخرین درمان های دندانپزشکی است و زمانی انجام می شود که نتوانیم دندان آسیب دیده را با درمان ریشه، ترمیم و سایر روش های دیگر احیا کنیم و تا زمانی که بتوان با این روش ها دندان را نجات داد به هیچ وجه اجازه نخواهد داشت که دندان کشیده شود زیرا هیچ چیزی حتی بهترین پروتزها نیز نمی توانند دقیقا مانند دندان طبییعی خودمان باشند. معمولا در شرایط زیر ضرورت پیدا می کند و راهی بجز انجام آن وجود ندارد. کشیدن دندان در گرگان به روش های مختلفی صورت می گیرد که ما در این مطلب به همه این موارد اشاره خواهیم کرد.

کشیدن دندان در چه زمانی تجویز می شود؟

عوامل زیادی وجود دارد که می تواند در برداشتن دندان نقش داشته باشد و ممکن است لزوماً به این معنی نباشد که به دلیل عادات بد دهانی است. زمانی که دندانی عفونی شده، بیماری لثه شدید یا آسیبی غیر قابل ترمیم پیدا کرده باشد، ممکن است دندانپزشک شما کشیدن دندان را توصیه کند . آسیب یا پوسیدگی گسترده که دیگر نمی توان دندان را با پر کردن یا تاج دندان ترمیم کرد، کشیدن دندان ممکن است تنها گزینه شما باشد. چراکه طولانی شدن کشیدن دندانی که به شدت آسیب دیده یا پوسیده شده است می تواند خطر عفونت بیشتر برای دندان های سالم اطراف را داشته باشد و در نهایت سلامت عمومی شما را به خطر بیندازد. از جمله عوامل دیگر:

 • گسترش پوسیدگی شدید تا زیر لثه یا ریشه دندان
 • شل شدن شدید دندان ناشی از پودنتیت
 • کمبود فضا برای حرکت دندان‌ها در ارتودنسی
 • شکستگی‌های طولی دندان
 • عفونت شدید انتهای ریشه دندان
 • نهفته بودن دندان

کشیدن دندان 25456754135412

مراحل کشیدن دندان در گرگان

در مرحله کشیدن دندان گرگان در ابتدا دندانپزشک یا جراح درباره نحوه کشیدن دندان با شما صحبت خواهد کرد.  روش های احتمالی، عوارض و نحوه مراقبت های پس از کشیدن دندان مباحثی هستند که حتما توسط دندانپزشک به شما توضیح داده خواهند شد.

مرحله اول: بی حس کردن محل دندان مورد نظر

قبل از شروع فرآیند، بسته به موقعیت دندان و پیچیدگی های کشیدن دندان، دندانپزشک محل دندان مورد نظر را بیحس می کند. برای اینکار ممکن است از بی حس کننده های موضعی مانند لیدوکایین یا آرتیسین استفاده شود. با این حال اگر بیمار بسیار مضطرب باشد  احتمالا بیهوش خواهد شد.

مرحله دوم: کشیدن دندان

به دو روش می توان دندان ها را کشید. دندان در حالت عادی بدون هیچ تیغ جراحی یا روش تهاجمی و در مدت زمان کم دندان کشیده می شود. اما گاهی ممکن است نیاز باشد تا به روش جراحی دندان در آورده شود. بسته به اینکه موقعیت دندان کجاست ممکن است فرآیند کمی پیچیده و متفاوت باشد. برای مثال:  اگر دندان قابل مشاهده باشد و تمام تاج آن بیورن از خط لثه باشد، دندانپزشک با کمک الویتور (نوعی وسیله دندانپزشکی) دندان را حرکت داده و بالا می کشد. سپس با کمک یک فورسپس (نوع دیگری از وسایل دندانپزشکی رایج) دندان را با حرکات آرام به جلو عقب شل کرده و کاملا بیرون می کشد.

اگر دندان زیر خط لثه باشد یا تنها بخش کمی از آن بیرون از لثه باشد نحوه کشیدن دندان متفاوت خواهد بود. جراح یا دندانپزشک یک برش با کمک لیزر یا تیغ جراحی بر روی لثه ایجاد می کند تا دندان کاملا در معرض دید قرار بگیرد، ممکن است بخشی از استخوان نگهدارنده دندان در اطراف آن نیز برداشته شود. سپس دندان کشیده می شود. حتی ممکن است دندان به این راحتی ها بیرون کشیده نشود و نیاز باشد تا چند قطعه شده و سپس هر قطعه از آن بیرون کشیده شود.  سرانجام ، دندانپزشک یک گاز استریل را بر روی محل زخم قرار داده تا خونریزی را متوقف کند. برخی اوقات ممکن است لثه بخیه شود تا خونریزی به حداقل برسد.

کشیدن دندان 676857435133512

انواع  کشیدن دندان در گرگان

کشیدن دندان در گرگان  یک روش دندانپزشکی است که طی آن دندان شما به طور کامل از حفره خود خارج می شود. دو نوع روش کشیدگی دندان  وجود دارد که باید در نظر گرفته شود، استخراج ساده و استخراج جراحی.

 1. کشیدن دندان ساده در گرگان

یک کشیدن ساده زمانی انجام می شود که دندانی در بالای خط لثه قابل مشاهده باشد. این یک روش نسبتا سریع و بدون درد است و فقط به بی حسی موضعی برای بی حس کردن محل استخراج نیاز دارد. در این روش که نیازی به جراحی نیست و بعد از بی حس کردن دندان، دندانپزشک دندان را با کمک ابزاری به اسم الویتور دندان را لق می‌کند. این وسیله بافت نگهدارنده دندان را متلاشی کرده و حفره جای گیرنده دندان را بزرگتر کرده سپس دندان پزشک پس از سست شدن دندان آن را با کمک انبر درمی‌آورد.

 1. کشیدن دندان به روش جراحی درگرگان

کشیدن  به روش جراحی کمی پیچیده‌تر از کشیدن ساده است و معمولاً دندانپزشک یک برش کوچک در لثه ایجاد می‌کند، گاهی اوقات بافت یا استخوان لثه را برای کشیدن دندان خارج می‌کند. برای این روش کشیدن می‌توان از نوعی آرام‌بخشی استفاده کرد، به این معنی که می‌توانید برای کل عمل دندانپزشکی بخوابید و چیزی احساس نکنید. معمولاً هنگام کشیدن دندان عقل نهفته از کشیدن جراحی استفاده می شود.

کشیدن دندان با جراحی در چه شرایطی و به چه شکل انجام می شود؟

در بعضی موارد برای کشیدن دندان با استفاده از کشیدن ساده امکان پذیر نیست برای همین منظور دندانپزشک مجبور به جراحی شده و با کمک جراحی دندان بیمار را می‌کشد. در صورت وجود مشکلات زیر دندان باید جراحی شود:

 • دندانی که کاملا از لثه بیرون نزده است.
 • دندانی که بزرگتر از آن است که بتوان آن را به یکباره بیرون کشید و باید خرد شود.
 • دندان نهفته
 • دندانی که از خط لثه شکسته است.

کشیدن دندان 564754312410

قبل از کشیدن دندان به چه چیزهایی توجه کنیم ؟

قبل از انجام هر گونه کار دندانپزشکی، دندانپزشک شما در مورد سابقه دندانی و پزشکی شما سؤال می کند. مهم است که در مورد هر گونه شرایط پزشکی، آلرژی یا عملیات اخیر به آنها بگویید. اگر در حال حاضر از داروهایی مانند استنشاق، قرص های ضد بارداری یا داروهای بدون نسخه استفاده می کنید.

در صورت داشتن هر یک از شرایط زیر به دندانپزشک خود اطلاع دهید:

 • بیماری کبد و تیروئید
 • فشار خون
 • دیابت
 • مفاصل مصنوعی
 • اختلال در سیستم ایمنی

کشیدن دندان 514564765431

مراقبت های پس از خارج کردن دندان

بعد از اینکه دکتر، دندان شما را خارج کرد، تمام توصیه‌ها و دستورالعمل‌های لازم را به شما توضیح خواهد داد. مثلاً! به شما درباره نحوه بند آوردن خونریزی و کنترل درد در خانه نکاتی ارائه داده می‌شود. سایر توضیحات، نکات و توصیه‌هایی که ممکن است دندانپزشک به شما گوشزد کند عبارتند از:

 • مصرف داروها

معمولاً 1 یا 2 قلم دارو برای بعد از کشیده شدن دندان تجویز می‌شود. این داروها یا برای کنترل درد هستند و یا آنتی بیوتیک‌هایی جهت کنترل و پیشیگری از عفونت. شما می‌بایست داروهای تجویز شده (و گاه غیر نسخه‌ای خود) را مطابق با دستور و نظر دندانپزشک مصرف کنید تا درد و عفونت بعد از در آوردن دندان کنترل شود.

 • فشار دادن گاز استریل در حفره دندان

بعد از کشیدن دندان یک گاز استریل خیس در حفره دندان بیرون کشیده شده قرار داده می‌شود. هدف از اینکار کمک به کاهش خونریزی و بند آمدن سریع آن است. شما باید تا چند ساعت این گاز را در حفره دندانی قرار داده و فشار دهید. چنانچه خونریزی بند نیامد باید بعد از چند ساعت گاز را تعویض کنید. دقت کنید که گاز نباید دارای پرز و ریشه باشد و حتما باید کمی مرطوب و خیس شود.

 • اعمال کمپرس یخ

به اغلب بیماران گفته می شود که دقیقاً بلافاصله بعد از کشیدن دندان یک کمپرس یخ روی طرفی از صورت که دندان در آن کشیده شده قرار دهند. انجام این کار به مدت 10 دقیقه می‌تواند خطر تورم و عفونت را کاهش دهد.

 • کاهش فعالیت بدنی

افرادی که دندان خود را می‌کشند نباید طی 24 ساعت اول بعد از عمل فعالیت زیادی داشته باشند. معمولاً بهتر است که 1 روز زمان برای استراحت اختصاص داده شود و پس از آن آرام آرام تمام فعالیت های روزانه از سر گرفته شود.

 • اجتناب از شستشوی دهان

هرچند که باید محیط دهان کاملا تمیز باشد اما بهتر است که طی 24ساعت اول از شستشوی شدید دهان با آب و یا حتی تف کردن آب دهان خودداری کنید. اینگار می تواند منجر به کنده و جداشدن لخته خون کمک کند. اگر لخته خون جدا شود وضعیتی به نام حفره خشک ایجاد می شود که بسیار بسیار دردناک است.

 • تمیز کردن دهان با آب نمک

از 24 ساعت بعد از کشیدن دندان (با جراحی و بدون جراحی) می توانید دهان خود را با محلول آب نمک ولرم شستشو دهید. برای اینکار 2 قاشق چایخوری نمک را در یک لیوان آب ولرم حل کنید. به مدت 10 دقیقه این محلول را به آرامی در داخل دهان خود بچرخانید.

سایر توصیه های مهم بعد از کشیدن دندان درگرگان  

 • در 24 ساعت اول برای نوشیدن آب و مایعات از نی استفاده نکنید. در عوض تنها از لیوان آب و مایعات بنوشید.
 • به هیچ وجه سیگار نکشید زیرا می تواند مانع بهبودی شود.
 • غذاهای نرم مانند سوپ، پودینگ، ماست و خلاصه غذاهای آبکی و نرم بخورید. کم کم از چند روز بعد از کشیدن دندان مصرف غذاهای سخت را نیز می توانید آغاز کنید.
 • برای مدت طولانی سر خود را رو به پالیین خم نکنید زیرا مجوب تشدید خونریزی می شود. همچنین به طور کامل دراز نکشید. مسواک بزنید، نخ دندان هم بکشید منتهی سمتی که دندان کشیده شده دارید چنین کاری انجام ندهید.
 • از باز و بسته کردن دهان و صحبت کردن و حتی تعویض گاز استریل زودتر از موعد خودداردی کنید.
 • ناحیه دندان کشیده شده را با زبان یا انگشت دستکاری نکنید.
 • آب دهان خود را به صورت معمولی فرو ببرید.
 • بعد از گذشت 24 ساعت دندان‌ها و زبان خود را مسواک بزنید.
 • پس از 24 الی 48 ساعت از کمپرس گرم استفاده کنید زیرا گرما به دلیل افزایش گردش خون روند بهبود را سرعت می‌بخشد و ناراحتی و التهاب را کاهش می‌دهد.