تورم لثه و عفونت دندان های کودک چشم آبی 865948697

تعداد کثیری از والدین به خاطر اینکه می‌دانند دندان‌های کودکان موقتی هستند، بهداشت دهان و دندان کودکان را جدی نمی‌گیرند این اما یک اشتباه است. بهداشت دهانی کودکان بسیار اهمیت دارد و نباید از آن غافل شد عدم توجه به بهداشت دهانی می‌تواند منجر به مشکلات و آسیب‌های جدی در دندان‌های کودکان شود. بسیاری از کودکان به علت نبود توجه و پیگیری والدین به بهداشت دهانی، در سنین کمتر دچار عفونت‌های دندانی یا آبسه دندان می‌شوند.

با گرگان دنتال همراه باشید تا بهترین اطلاعات را در اختیار شما خواننده گرامی قرار دهیم.


🦷🩸 علت عفونت دندان در کودکان چیست؟

1. شکستگی دندان

شکستگی دندان نیز می‌تواند به علت ضربه، جویدن غذاهای سفت یا حتی قروچه دندان کودک ایجاد شود. این شکستگی باعث می‌شود که عصب دندان درگیر شده و باعث ورود مواد غذایی، باکتری‌ها و بزاق به دندان شود که می‌تواند به عفونت دندانی در کودک منجر شود.

2. پوسیدگی دندان

یکی از اصلی‌ترین دلایل پوسیدگی دندان، عفونت در دندان است، اگر پوسیدگی درمان نشود، ممکن است باعث تشدید شده و به عصب دندان برسد. اگر این مرحله را نادیده بگیریم، عفونت در دندان کودک به وجود خواهد آمد. علائم عفونت دندانی در کودکان شامل درد شدید، تورم، بوی بد دهان و … است.

ابراز ناراحتی کودک مبتلا به عفونت دندان 5834985947

3. ترومای دندان

تصادفات و صدماتی که به دندان‌ها وارد می‌شود، می‌تواند باعث ترک، تراشه یا شکستگی آنها شود، که نقطه ورود باکتری‌ها را ایجاد می‌کند. این باکتری‌ها می‌توانند منجر به عفونت در دندان آسیب دیده یا بافت‌های اطراف آن شوند.

4. بیماری لثه

التهاب لثه و بیماری لثه پیشرفته‌تر پریودنتیت نیز می‌تواند به عفونت دندان کمک کند. التهاب لثه باعث نفوذ عمیق‌تر باکتری‌ها به بافت‌های دهان می‌شود و منجر به آبسه شدن بافت‌ها می‌گردد.

5. رویش دندان عقل

دندان عقل، که به عنوان دندان آسیاب سوم نیز شناخته می‌شود، معمولاً در اواخر نوجوانی یا اوایل دهه بیست رویش می‌کند. به دلیل فضای محدود و موقعیت آنها در پشت دهان، آنها ممکن است ضربه ببینند یا تا حدی فوران کنند و پاکت‌هایی را ایجاد کنند که در آن باکتری‌ها تجمع یافته و منجر به عفونت شوند.

6. سیستم ایمنی ضعیف شده

کودکانی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند به دلیل شرایط پزشکی زمینه‌ای یا مصرف برخی داروها ممکن است بیشتر مستعد ابتلا به عفونت‌ دندان باشند. بدن آنها ممکن است برای مبارزه موثر با تهاجمات باکتریایی مبارزه کند.

عفونت دندان کودک بور 3439275


🩺 درمان خانگی عفونت دندان کودک

 1. کمپرس سرد
 2. استفاده از سیر
 3. استفاده از اسانس پونه
 4. استفاده از جوش شیرین

🔔 بیشتر بخوانید

* درمان عفونت دندان کودکان | بهترین آنتی بیوتیک برای درمان | درمان خانگی | نکات حیاتی *

 


معاینه پزشک برای درمان عفونت دندان های کودک 34327573

⭕ نشانه‌ های عفونت دندان کودکان

در زیر، به مهم‌ترین نشانه‌های وجود عفونت در دندان‌های کودکان اشاره می‌کنیم:

 1. تب
 2. تورم داخل دهان
 3. درد شدید داخل دهان
 4. عدم اشتهای کودک به غذا
 5. خروج ترشحات چرکی از لثه
 6. بوی نامطبوع در دهان کودک
 7. تورم فضای خارج از دهان در صورت شدید بودن عفونت

این نشانه‌ها می‌توانند بر اساس علت و شدت عفونت متفاوت باشند.

کودک مبتلا به عفونت دندان 243525


🩸 انواع عفونت‌ های دهانی و دندانی در کودکان

در زیر به انواع عفونت‌های دندانی در کودکان اشاره می‌شود:

1. عفونت‌های مزمن دندان

اگر عفونت حاد دندان کودک درمان نشود، ممکن است به نوع مزمن تبدیل شود. عدم درمان عفونت دندانی شیری در کودک می‌تواند به آسیب‌های جدی در جوانه‌های دندان دائمی او منجر شود، که در انتهای دندان شیری وجود دارند. بنابراین، لازم است که به جدیت به درمان اینگونه عفونت‌ها در کودکان پرداخته شود.

2. عفونت‌های حاد دندان

عفونت دندانی حاد یکی از نوع‌های عفونت‌های دندانی در کودکان است که باعث تورم صورت، فک و منطقه اطراف دهان کودک می‌شود. در صورت مواجهه با این علائم در کودک، باید به سرعت کودک را به دندانپزشک اطفال مراجعه داد تا درمان مناسب انجام شود. در این درمان، دندانپزشک عفونت و ضایعات دندانی را برطرف می‌کند و داروهای مناسبی را تجویز می‌کند.

کودک مبتلا به عفونت دندان با دندان های سیاهش 5495834


✅ تشخیص عفونت دهانی و دندانی کودکان

بهترین روش برای تشخیص عفونت دهانی و دندانی کودکان، انجام بررسی دقیق بافت‌های دهانی و دندانی او در چکاپ‌های منظم دندانپزشکی است. دندانپزشک با معاینه ساده و گرفتن شرح حال کودک از والدین، به نشانه‌هایی مانند تب، بی‌اشتهایی، بوی بد دهان، تورم صورت و غیره، دلیل وجود یا عدم وجود عفونت دندان در کودک پی می‌برد. در برخی موارد، دندانپزشک پس از معاینات کامل ممکن است تصمیم به انجام رادیوگرافی دندان بگیرد تا نتایج دقیق‌تری به دست آورد.


🪥 پیشگیری از عفونت دندان در کودکان

برای جلوگیری از پوسیدگی دندان در کودکان، والدین باید به موارد زیر توجه کنند:

1. رژیم غذایی سالم: رژیم غذایی سالم با کاهش مصرف شیرینی‌جات و نوشیدنی‌های شیرین می‌تواند به حفظ سلامت دندان‌های کودکان کمک کند.

2. چکاپ منظم: انجام چکاپ‌های دوره‌ای و منظم توسط دندانپزشک، از بروز مشکلات دندانی پیشگیری می‌کند و در صورت لزوم، اقدامات درمانی را به موقع شروع می‌کند.

3. استفاده منظم از مسواک و نخ دندان: کودکان باید به صورت منظم از مسواک و نخ دندان استفاده کنند. این عمل به حفظ بهداشت دهان و جلوگیری از پوسیدگی دندان‌ها کمک می‌کند.

این اقدامات ساده می‌توانند به حفظ بهداشت دندان‌های کودکان کمک کرده و از بروز عفونت‌های دندانی در آن‌ها جلوگیری نمایند.

نارارحتی نوزاد از عفونت دندان هایش 9684976


⚠️ عوارض عفونت دندان در کودکان

عوارضی که ناشی از عفونت لثه و دندان در کودکان ممکن است رخ دهند عبارتند از:

1. افتادن دندان: در برخی موارد، عفونت می‌تواند باعث افتادن دندان شود.

2. لق شدن دندان: عفونت می‌تواند باعث لق شدن دندان‌ها در کودکان شود.

3. بوی بد در دهان کودکان: عفونت می‌تواند باعث بوی نامطبوع در دهان کودکان شود.

4. خونریزی لثه: لثه‌ها ممکن است در نتیجه عفونت، خونریزی کنند که نیاز به درمان دارد.

5. تحلیل رفتن لثه‌ها: عفونت می‌تواند باعث تحلیل و تخریب لثه‌ها شود که باعث ایجاد مشکلات جدی می‌شود.

درد و ناراحتی کودک برای عفونت دندان های خرابش 490584368


❌🍕 غذاهایی که باید در زمان عفونت دندان کودکان از مصرف آنها اجتناب شود

در زمان عفونت دندان، برخی غذاها می‌توانند درد و ناراحتی کودک را تشدید کنند. برای جلوگیری از افزایش درد، از دادن غذاهای زیر به کودک خودداری کنید:

1. آب‌نبات و شیرینی‌ها: این نوع غذاها نه تنها ممکن است درد را افزایش دهند، بلکه می‌توانند باعث رشد باکتری‌ها و تشدید عفونت شوند.
2. آدامس: آدامس چسبناک می‌تواند به دندان‌ها بچسبد و موجب افزایش درد و ناراحتی شود.
3. گوشت‌های سفت: غذاهای سفت مانند استیک و گوشت‌های خشک‌شده می‌توانند جویدن را دشوار کنند و درد دندان را بیشتر کنند.

کودک مبتلا به دندان های عفونتی 3823957


😟 آیا تجمع عفونت در لثه برای کودکان خطرناک است؟

تجمع پلاک و عفونت لثه به یکی از موارد جدی در بهداشت دهان و دندان کودکان تبدیل می‌شود پلاک، لایه‌ای چسبنده از باکتری، ذرات غذایی و بزاق است که به دندان‌ها و لثه‌ها می‌چسبد. این پلاک‌ها می‌توانند به ترکیباتی پر از باکتری تبدیل شوند که با گذر زمان دشوار به حالتی قابل برداشت تبدیل می‌شوند و محیطی مساعد برای رشد باکتری‌ها فراهم می‌کنند.

بیماری‌های لثه مانند ژنژیویت و پریودنتیت نیز ناشی از عفونت لثه هستند. ژنژیویت، مرحله اولیه بیماری لثه است که با لثه‌های قرمز و متورم مشخص می‌شود و ممکن است در حین مسواک زدن خونریزی داشته باشد. در صورت عدم درمان، ژنژیویت می‌تواند به پریودنتیت تبدیل شود که شامل تخریب ساختارهای نگهدارنده دندان می‌شود.

بنابراین، مراقبت مناسب از بهداشت دهان و دندان کودکان و درمان به موقع علائم عفونت لثه می‌تواند از پیامدهای خطرناک بیماری‌های لثه جلوگیری کند.

تورم لثه و عفونت دندان های کودک چشم آبی 865948697


📚 سخن نهایی

برای جلوگیری از آسیب‌های دندانی در کودکان، لازم است والدین به مراجعات منظم و دوره‌ای به دندانپزشک توجه بیشتری داشته باشند. بدترین حالت ممکن پس از چند روز، تسکین دندان درد کودک بدون هیچ درمانی است. در این شرایط، والدین ممکن است از مراجعه به دندانپزشکی منصرف شده و فکر کنند که دندان بهبود یافته است، در حالی که واقعیت چنین نیست. بنابراین، والدین باید در بهداشت دهان و دندان کودکانشان کوشا باشند و آن‌ها را در زمان مناسب به مطب دندانپزشک ببرند تا از سلامت دهان کودکان خود مراقبت کنند.

 

بدود دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *