عکس رادیوگرافی دندان 48652152552320

 1. آیا رادیوگرافی دندان تنها برای تشخیص مشکلات دندانی مورد استفاده قرار می‌گیرد؟ یا می‌تواند در تشخیص بیماری‌های دیگر دهان و فک نیز مؤثر باشد؟. آیا استفاده از رادیولوژی
 2. دندان در دوره‌های متناوب ممکن است به ویژه در افرادی که به طور منظم به دندانپزشک مراجعه می‌کنند، منجر به اختلالات جسمی ناشی از تابش اشعه ایکس شود؟

رادیوگرافی دندان یا تصویربرداری با اشعه ایکس از دندان، یکی از ابزارهای مهم در حوزه دندانپزشکی در گرگان است که به منظور ارزیابی وضعیت سلامت دهان و دندان مورد استفاده قرار می‌گیرد. استفاده از این فناوری، با مصرف کمی از اشعه ایکس صورت می‌پذیرد و بدون تهدید قابل توجهی برای جهش ژنتیکی و یا ابتلا به سرطان مرتبط نیست. رادیولوژی دندان، به دندانپزشکان امکان می‌دهد تا اطلاعات جزئی و کاربردی از وضعیت دندان‌ها، ریشه‌ها، و جایگاه فک را به دست آورند.

این تصاویر به آن‌ها کمک می‌کند تا مشکلات دندانی را، از جمله تخلخل‌ها، التهاب‌ها، و یا شکستگی‌ها را شناسایی و درمان مناسب را در زمان مناسب ارائه دهند. به علاوه، این تصاویر می‌توانند اطلاعات مفیدی در خصوص ساختار استخوانی و فضای دهانی شما نیز ارائه دهند. در نهایت، تفسیر عکس‌های رادیوگرافی دندان و هزینه مربوط به این فرآیند می‌تواند برای شما اطلاعاتی ارزشمند فراهم کند. اطلاعات دقیق درباره معیارهای تشخیصی، نحوه تفسیر تصاویر و همچنین هزینه‌های مربوط به این خدمات می‌تواند به شما کمک کند تا تصمیمات بهتری در خصوص مراقبت از سلامت دندان‌های خود بگیرید.


⚡ اشعه ایکس چیست؟

اشعه ایکس یک نوع انرژی است که می‌تواند از اجسام جامد عبور کند یا توسط آن‌ها جذب شود. این انرژی معمولاً توسط اجزای متراکم مانند دندان‌ها و استخوان‌ها جذب می‌شود و به‌طور منطقه‌ای در تصاویر با رنگ روشن ظاهر می‌شود. به عنوان مثال، در رادیوگرافی دندان، اشعه ایکس از جریان‌های کم‌ تراکم‌تر مانند لثه‌ها و بافت‌های نرم دهان عبور می‌کند و به‌صورت نواحی تیره و سایه‌دار در تصاویر ظاهر می‌شود. این ویژگی‌ها امکان شناسایی مشکلاتی مانند حفره‌ها، پوسیدگی دندان، و یا مواردی مانند پوسیدگی دندان‌های نهفته را فراهم می‌کند.

با استفاده از این تکنولوژی، دندانپزشکان می‌توانند به صورت دقیق تر و شفاف‌تری به سلامت دندان و دهان بیماران خود رسیدگی کنند و مشکلات را در مراحل ابتدایی تشخیص داده و اقدامات لازم را برای درمان انجام دهند.

عکس رادیولوژی دندان بیمار 484648
نمونه دیگر از عکس رادیولوژی دندان بیمار در گرگان

🦷📸 عکس رادیولوژی دندان (رادیوگرافی) چیست؟

عکس رادیولوژی دندان یا رادیوگرافی دندان، به‌طور معمول سالیانه برای ارزیابی و تشخیص به‌موقع مشکلات دهان، دندان و فک انجام می‌شود. اگرچه، در صورتی که دندانپزشک شما به‌دنبال بررسی روند پیشرفت یک مشکل خاص یا ارزیابی یک روش درمانی خاص باشد، ممکن است لازم باشد که بیش از یکبار در سال این فرآیند را تکرار کنید. عواملی که بر تعداد دفعات دریافت رادیوگرافی دندان (عکس دندانپزشکی) تأثیر می‌گذارند، شامل موارد زیر می‌شوند:

 • سن شما
 • وضعیت عمومی سلامت دهان و دندان‌های شما
 • وجود هرگونه علائم بیماری دهان و دندان
 • سابقه بیماری لثه (ژنژیویت) یا پوسیدگی دندان

🦷📸 عکس رادیولوژی دندان چه مشکلات و آسیب هایی را نشان می‌دهد؟

رادیوگرافی دندان می‌تواند مشکلات و وضعیت‌های مختلفی را نشان دهد، این شامل موارد زیر می‌شود:

در بزرگسالان

 • پوسیدگی، به‌خصوص پوسیدگی‌های کوچک بین دندان‌ها
 • پوسیدگی زیر روکش‌ها و پرکردگی‌های قبلی
 • تحلیل استخوان فک
 • تغییرات استخوان یا کانال ریشه به‌دلیلعفونت
 • وضعیت و موقعیت دندان‌ها برای انجام کارهای دندانپزشکی مانند کاشت دندان، بریس ارتودنسی، پروتز دندان و غیره
 • عفونت‌ها و آبسه‌های موجود در ریشه دندان یا در محدوده لثه و دندان
 • کیست‌ها و برخی از انواع تومورها

در کودکان

 • پوسیدگی دندان‌ها در سطوح مختلف
 • ارزیابی فضای موجود برای رشد دندان‌های شیری و دائمی
 • رویش دندان عقل
 • وجود دندان‌های نهفته که از لثه خارج نمی‌شوند
کودک بیمار در دست های خود عکس رادیولوژی دندان را دارد 484687
عکس رایوگرافی دندان در دستان کودک پرنشاط

انواع رادیوگرافی دندان

در رادیولوژی دندان چند نوع تکنیک متداول وجود دارد که هرکدام برای موارد خاصی استفاده می‌شوند. در ادامه انواع رادیوگرافی دندان را معرفی می‌کنم:

1. رادیوگرافی داخل دهانی (Intraoral Radiography):

 • رادیوگرافی بایت وینگ (Bitewing)
 • رادیوگرافی پری اپیکال (Periapical)
 • رادیوگرافی اکلوزال (Occlusal)
 • سی‌تی‌اسکن استاندارد (CT)
 • رادیوگرافی توموگرافی (Tomography)
 • سیالوگرافی (Sialography)
 • رادیوگرافی دیجیتالی (Digital radiography)
 • MRI – Magnetic Resonance Imaging
نوع رادیوگرافی توضیح
رادیوگرافی بایت وینگ (Bitewing) نشان‌دهنده کرون دندان‌های عقب و جزئیات دندان‌های بالا و پایین یک سمت دندان. کمک به تشخیص پوسیدگی بین دندان‌ها و تغییرات در ضخامت استخوان‌ها.
رادیوگرافی پری اپیکال (Periapical) نشان‌دهنده کل دندان از تاج تا ریشه و قسمت پایه‌ای که به فک متصل می‌شود. برای تشخیص تغییرات غیرعادی در ریشه‌ها و استخوان مجاور آن‌ها استفاده می‌شود.
رادیوگرافی اکلوزال (Occlusal) نشان‌دهنده رشد و جایگاه دندان‌های کودکان و تقریباً تمام فک بالا یا پایین را نشان می‌دهد.
رادیوگرافی دیجیتالی (Digital radiography) استفاده از صفحه الکترونیکی یا سنسور جهت گرفتن تصاویر دوبعدی. برای بررسی کوچک‌ترین تغییرات در دندان‌ها و ارسال تصاویر برای تحلیل به سرعت و آسانی.
MRI – Magnetic Resonance Imaging گرفتن تصاویر سه‌بعدی از حفره دهان با استفاده از میدان مغناطیسی بدون استفاده از اشعه X. برای بررسی بافت‌های نرم مفید است.
سی‌تی‌اسکن استاندارد (CT) گرفتن تصاویر مختلف لایه‌های مسطح دهان با استفاده از چند گردش در اطراف سر بیمار. برای بررسی جزئیات قبل و بعد از عمل جراحی مناسب است.
رادیوگرافی توموگرافی (Tomography) نشان دادن یک لایه خاص از دهان و تاریک کردن لایه‌های دیگر. برای بررسی قسمت‌هایی که توسط قسمت‌های دیگر بسته شده‌اند مناسب است.
سیالوگرافی (Sialography) نشان دادن غدد بزاقی با تزریق یک نوع رنگ داخل آن‌ها. برای بررسی مشکلات غدد بزاقی مانند انسداد یا سندرم شوگرن استفاده می‌شود

 

عکس رادیوگرافی دندان 468746
نمونه عکس رادیوگرافی دندان ها و فک در گرگان

2. رادیوگرافی خارج دهانی (Extraoral Radiography):

نوع رادیوگرافی توضیحات
رادیوگرافی بایت وینگ – نشان دادن جزئیات دندان‌های بالا و پایین در یک ناحیه از دهان<br>- نمایش دندان از تاج تا سطح استخوان نگهدارنده
رادیوگرافی پری اپیکال – نشان دادن کل دندان از تاج تا بالای ریشه<br>- مورد استفاده برای تشخیص تغییرات غیرعادی در ریشه و ساختار استخوان مجاور
رادیوگرافی اکلوزال – نشان دادن روند رشد و نحوه قرارگیری کل قوس دندانی در فک بالا یا پایین

جدول انواع رادیوگرافی دندان

 

دسته‌بندی رادیوگرافی دندان (عکس دندانپزشکی) نوع رادیوگرافی دندان
 • رادیوگرافی بایت وینگ
 • رادیوگرافی پری‌اپیکال
 • رادیوگرافی اکلوزال
رادیوگرافی داخل دهانی
 • رادیوگرافی پانورامیک کل ناحیه دهان
 • توموگرام
 • رادیوگرافی سفالومتریک
 • سیالوگرام
 • سی‌تی اسکن دندان
 • سی‌تی اسکن دندان با اشعه مخروطی
 • تصویربرداری دیجیتالی
رادیوگرافی خارج دهانی

 


✔️ مزایای رادیوگرافی دندان

مزایای رادیوگرافی دندانپزشکی دیجیتال در مقایسه با روش‌های سنتی و آنالوگ شامل موارد زیر است:

 1. نمایش مناطق پنهانی از پوسیدگی بین دندان‌ها، عفونت‌های استخوانی، بیماری‌های لثه، آبسه‌ها، کیست‌ها، ناهنجاری‌های رشدی و تومورها که با معاینه چشمی دندانپزشکی قابل تشخیص نیستند.
 2. امکان مشاهده فوری رادیوگرافی‌های دیجیتال بر روی هر مانیتور کامپیوتر و امکان تغییرات در تنظیمات برای افزایش کنتراست و جزئیات بدون افت کیفیت.
 3. ارائه تشخیص زودهنگام و درمان به موقع مشکلات دندانپزشکی که می‌تواند منجر به صرفه‌جویی در وقت و هزینه و کاهش درد و ناراحتی شود.
 4. فناوری ذخیره‌سازی میکرو دیجیتال که امکان ذخیره‌سازی حجم زیادی از داده‌ها در درایوهای کوچک و صرفه‌جویی در فضا را فراهم می‌کند.

سوالات پر تکرار کاربران: آیا رادیولوژی دندان برای خانم های باردار ضرر دارد؟

پاسخ: در شرایط اضطراری، برای خانم‌هایباردار هیچ نگرانی خاصی درباره دریافت اشعه ایکس از دستگاه دیجیتال وجود ندارد. اقدامات احتیاطی مانند استفاده از پیش‌بندهای سرب دولایه در معرض رادیوگرافی، خطرات احتمالی را بسیار کاهش می‌دهد. زنانی که در حال شیردهی هستند یا درصدد بارداری هستند، نیازی به تعویق در دریافت پرتوهای ایکس ندارند.

 

عکس رادیولوژی بیمار در دستان پزشک 569848
مشاهده کردن عکس رادیولوژی دندان بیمار توسط پزشک گرگان دنتال

دندان خراب در عکس رادیولوژی چگونه مشخص می‌شود؟ 🧐

در عکس رادیولوژی، دندان خراب معمولاً به‌صورت یک ناحیه تیره‌تر یا سایه‌دار نشان داده می‌شود که نشان‌دهنده وجود پوسیدگی، شکستگی یا مشکل دیگر در ساختار دندان است. این ناحیه تیره‌تر معمولاً به دلیل وجود حفره پوسیدگی یا از دست رفته‌شدن بخشی از دندان است. اگر دندان قبلاً پر شده باشد، بخش پر شده روشن‌تر و مشخص‌تر از بخش خراب خواهد بود. اما باید توجه داشت که تشخیص دقیق و درمان مشکلات دندانی به دندانپزشک حرفه‌ای واگذار شود، زیرا او دارای تجربه و دانش لازم برای تشخیص و درمان این نوع مسائل است. اجتناب از تشخیص خودسرانه و مراجعه به دندانپزشک بهترین راه برای حفظ سلامت دندان‌هاست.

سوالاتات پر تکرار کاربربان: من عکس‌های سی‌تی اسکن دندان معمولی گرفتم. آیا تفاوتی با سی‌تی اسکن مخروطی وجود دارد؟

↵ پاسخ پزشکان مجرب گرگان دنتال: دستگاه سی‌تی اسکن دندان با اشعه مخروطی به دور سر بیمار چرخش می‌کند و تمام داده‌ها را در یک چرخش جمع‌آوری می‌کند، در حالی که دستگاه سی‌تی اسکن معمولی چندین چرخش در اطراف سر بیمار انجام می‌دهد. یکی از مزایای منحصربه‌فرد سی‌تی اسکن دندان با اشعه مخروطی این است که می‌توان آن را در مطب دندانپزشکی انجام داد.

بررسی عکس رادیوگرافی دندان های بیمار توسط دو پزشک 48748674
بررسی اصولی دو پزشک ماهر از عکس رادیولوژی دندان های بیمار

نحوۀ رادیولوژی دندان و خدمات در گرگان

پس از اخذ عکس‌های رادیوگرافی دندان، دندانپزشک موردی موردنظر شما آن‌ها را دقیقاً بررسی کرده و نشانه‌هایی از هرگونه مشکل دندانی را شناسایی می‌نماید. در صورت وجود پوسیدگی یا سایر مسائل، راهکارهای درمانی متنوعی را به شما توضیح می‌دهد.

روش‌های درمانی در شهر گرگان:

در شهر گرگان، انواع مختلفی از روش‌های درمانی در دسترس هستند، از جمله:

1. کاشت ایمپلنت دندان گرگان: در صورت لزوم، فرایند کاشت ایمپلنت دندان انجام می‌شود که به‌وسیله آن می‌توانید دندان‌های از دست رفته خود را جایگزین کنید.

2. تحلیل دقیق با استفاده از سی‌تی اسکن: تصاویر سی‌تی اسکن با دقت بیشتری تحلیل می‌شوند، زیرا ممکن است نیاز به پیوند استخوان وجود داشته باشد.

3. مشورت با دندانپزشکان گرگان: می‌توانید از دندانپزشک خود بخواهید که شما را در مورد جزئیات نتایج رادیوگرافی دندان آگاه سازد و راهنمایی‌های لازم را در مورد درمان‌های ممکن ارائه دهد.

سوالات پر تکرار کاربران: هزینه رادیولوژی دندان چقدر است؟

هزینه رادیولوژی دندان بسته به عواملی از قبیل نوع رادیوگرافی، وضعیت سلامتی بیمار، و میزان تخصص و تجربه دندانپزشک یا رادیولوژیست متفاوت است. بنابراین، هزینه دقیقی وجود ندارد و باید با پزشک مورد نظر مشاوره و توافق شود. علاوه بر این، تصویربرداری دیجیتالی معمولا هزینه بیشتری نسبت به روش‌های دیگر دارد.اما به عنوان یک مثال، برای عکس پانورامیک دندان (OPG)، هزینه رادیولوژی دندان در سال 1402 به شرح زیر بود:

عکس opg: 

250 هزار تومان 💲

 

بررسی اصولی دندان پزشک از عکس رادیوگرافی دندان های بیمار 4687468
پزشک ماهر در حال بررسی عکس رادیولوژی دندان های بیمار

آیا هزینه رادیولوژی دندان با بیمه انجام می‌شود؟

بله، هزینه رادیولوژی دندان ممکن است با بیمه قابل پرداخت باشد، اما بستگی به نوع بیمه و نوع عکس رادیولوژی دارد. برخی از بیمه‌های اصلی مانند بیمه تامین اجتماعی یا بیمه سلامت ایران ممکن است بخشی از هزینه‌های رادیولوژی دندان را پوشش دهند، اما بیمه‌های تکمیلی معمولا بیشتر انواع رادیولوژی دندان را پوشش می‌دهند.

به عنوان مثال، برخی از بیمه‌های پایه ممکن است بخشی از هزینه رادیوگرافی دندان OPG را پوشش دهند، اما برای عکس‌های دندان‌شناسی سه بعدی مانند CBCT، بیمه تکمیلی معمولا پوشش را فراهم می‌کند.


رادیولوژی دندان چه تأثیری دارد؟

 1. عوامل تحت‌التأثیر در رادیولوژی دندان: برخی از عواملی که می‌توانند بر انجام رادیولوژی دندان تأثیرگذار باشند شامل امکان ثابت نماندن بیمار در مکان مشخص، وجود اشیاءی مانند سیم‌های دندانی یا پروتزها در دهان بیمار، و همچنین وجود سوراخ‌ها در مناطق حساس دهان می‌باشد.
 2. اهمیت رادیولوژی دندان: رادیولوژی دندان به عنوان یکی از ابزارهای مهم در تشخیص و درمان مشکلات دندانی شناخته می‌شود. انجام منظم رادیولوژی دندان از اهمیت بسزایی برخوردار است زیرا می‌تواند به زودیتر کشف مشکلات دندانی، جلوگیری از بروز درد و ناراحتی، و در نهایت نجات زندگی بیمار کمک کند.

تفاوت بین عکس OPG و رادیولوژی دندان معمولی

 1. عکس دندان معمولی: در این نوع عکس، یک یا چند دندان از نزدیک تصویربرداری می‌شوند که برای دیدن دقیق پالپ و شرایط دندانی استفاده می‌شود و به ما نمای کلی از همه دندان‌ها را نمی‌دهد.
 2. 2. عکس OPG (Orthopantomogram): این نوع عکس به جای تصویربرداری از یک یا چند دندان، تصویر کلی از تمام دندان‌ها و استخوان فک را نمایش می‌دهد. علاوه بر دندان‌ها، مشکلات مربوط به مفاصل و استخوان فک نیز در این نوع عکس قابل تشخیص است.
عکس برداری رادیو گرافی دندان توسط پزشک 5699746
نحوه عکس برداری از دندان توسط پزشک را در تصویر بالا مشاهده کنید

 

 

بدود دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *